Мобілізація в Україні: де можуть служити обмежено придатні?

Після отримання повістки особа зобов’язана з’явитися у ТЦК та СП і це стосується навіть тих, хто не підлягає мобілізації.

Деякі українці мають статус під час війни – обмежено придатні. Однак він не є підставою для відстрочки від мобілізації чи звільнення з військової служби. Проте деякі особливості все-таки у цього статусу є.

За певними статтями, розклад хвороб передбачає формулювання «обмежена придатність чи придатність визначається індивідуально».

«Тому у воєнний час ВЛК ухвалює постанову “придатний до військової служби» у всіх таких випадках, окрім ст. 2-в, 4-в, 5-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в”, – йдеться в повідомленні.

Якщо ви не згодні з висновком рішення військово-лікарської комісії, то його можна оскаржити в комісії вищого рівня або суді. Для цього треба подати позов або скаргу (до ВЛК вищого рівня) з долученням довідки ВЛК та інших медичних документів, якщо такі є.

Але зверніть увагу, що оскарження постанови ВЛК не зупиняє її дію.

Відповідно до наказу Міноборони обмежено придатні не можуть служити в:

– десантних військах;

– плавскладі флоту;

– морській піхоті;

– спецспорудах.

Але можуть служити в:

– частинах або підрозділах забезпечення;

– військкоматах (ТЦК та СП);

– установах, організаціях, навчальних закладах.

Дізнатися ступінь придатності до військової служби можна в наказі Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2018 року «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» із змінами та доповненнями.

Перелік діагнозів що визначають ступінь придатності до військової служби — додаток № 1;

Пояснення щодо застосування цього документу — Додаток №2.

Яке покарання може бути за неявку у військкомат (ТЦК та СП)?

Після отримання повістки особа зобов’язана з’явитися у ТЦК та СП. Це стосується і тих, хто не підлягає мобілізації. В такому разі вони мають надати документи, які підтверджують підстави для їх звільнення від військової служби.

Якщо людина не з’явилася до військкомату, то вона може понести кримінальне або адміністративне покарання.

Згідно зі ст. 336 Кримінального кодексу України, ухилення від військової служби після медкомісії може призвести до позбавлення волі на 3-5 років.

Якщо призовнику стало відомо про необхідність з’явитися до ТЦК під час телефонної розмови та є докази виклику, його можуть  оштрафувати. Чоловік може заплатити до 8.500 грн. або виконувати виправні роботи строком до 1 року.

За нез’явлення до ТЦК для визначення військового призначення у воєнний час, згідно зі ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення України, може бути накладений штраф у розмірі 3.400 – 5.100 грн. та застосоване доставлення до ТЦК.

Перейти до вмісту