«Містечко здоров`я»: у Трускавці пройшла акція від Центру контролю та профілактики хвороб

28 липня – це не лише День Української Державності, день святого Володимира, День піарника та День хрещення України-Руси. Це ще і Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, які в останні роки викликають велике занепокоєння в Україні.

З метою профілактики гепатитів і задля покращення здоров`я населення в місті здоров`я Трускавці сьогодні, 28 липня, пройшла акція «Гепатит чекати не буде», організована Центром контролю та профілактики хвороб МОЗ України, Львівським національним медичним університетом імені Данила Галицького, Дрогобицьким відділенням Львівського ОЦКПХ, Львівським лабораторним центром за підтримки Трускавецької міської ради та КНП «Трускавецька міська лікарня». Робоча назва акції: «Містечко здоров`я».

Акція проходила впродовж трьох годин (з 12.00 до 15.00) на свіжому повітрі, біля Художнього музею Михайла Біласа, тож долучитися до неї могло чимало трускавчан та гостей курорту, які гуляли центральним променадом. Ведучою заходу була директорка музею Біласа Олена Білас-Березова.

З вітальними словами до учасників акції «Гепатит чекати не буде» виступили очільник Дрогобицького районного відділу Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ігор Майкут та міський голова Трускавця Ігор Майкут.

Перед присутніми виступили завідувачка відділу реагування та моніторингу надзвичайних ситуацій ДУ «Львівський ОЦКПХ» Ірина Куліш, в.о. начальника відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Лілія Михайлів, лікарка загальної гігієни Галина Бойківська, лікарка-епідеміологиня відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань Уляна Лужецька, лікарка-епідеміологиня відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб Уляна Федоряченко, лікарка-імунологиня, в.о. завідувача відділу імунопрофілактики Ольга Ошурко, представниця студії краси п. Ася та інші спеціалісти.

В рамках заходу можна було пройти безкоштовне обстеження на гепатити В, С, на ВІЛ-інфекцію та сифіліс, визначити індекс маси тіла, рівень цукру в крові, виміряти артеріальний тиск та сатурацію, отримати безкоштовну консультацію лікаря, вакцинуватися від кору, краснухи, паротиту (свинки), коронавірусу, гепатиту В, дифтерії та правця. Лікарі консультували всіх охочих всередині музею, а більшість маніпуляційних процедур (експрес-тести, визначення зросту та ваги тіла та ін.) – на майданчику біля музею.

Лікарі Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, практикуючі лікарі та косметологи не лише розповіли чимало цікавих фактів, але й проводили інтерактивні заняття, котрі особливо сподобалися найменшим учасникам акції. Найактивніші мали змогу виграти гігієнічні призи, а для всіх охочих в бонус було подаровано безкоштовну екскурсію музеєм Біласа. Акція мала шалений успіх та охопила сотні людей. До речі, серед переможців вікторини та учасників акції – не лише трускавчани та відпочивальники, а й наші захисники, гості з Дрогобича, Борислава та інших міст, ВПО.

Під час акції своє мистецтво дарували присутнім вихованці Дрогобицької ДЮСШ імені Івана Боберського (відділення спортивної акробатики, тренери Жанна та Оксана Жгути, хореограф Сергій Дмитрієв). Виступ демонстрували майстри спорту міжнародного класу, члени Національної збірної команди України зі спортивної акробатики, переможці чемпіонатів та Кубків України, фіналісти Всесвітніх ігор в США, фіналісти чемпіонатів світу та Європи, а також наймолодші вихованці відділення спортивної акробатики Дрогобицької ДЮСШ ім. І. Боберського.

Хоча акція анонсувалася під назвою «Гепатит чекати не буде», але говорили не лише про гепатит. Тут вчили як правильно дезінфікувати руки та чистити зуби, як правильно дбати про інтимну сферу та про психологічне здоров`я, чому не варто зловживати солодкими газованими напоями, чому варто обмежити використання солі й цукру в харчуванні,  

Такий масштабний захід щодо популяризації здорового способу життя у Трускавці проводиться вже втретє. В попередні роки акції проходили також влітку біля центрального бювету (під грибками) та біля музею Біласа.

Фоторепортаж можна переглянути тут.

***

А тепер трохи інформації від Міністерства охорони здоров`я України, котру має знати кожен, щоб подбати про власне здоров`я.

Гепатит — це запалення печінки, як правило, вірусної природи. Втім, окрім вірусів, гепатити також можуть бути спричинені деякими інфекційними і аутоімунними захворюваннями, дією токсичних речовин (алкоголю, наркотичних препаратів), а іноді – ліків.

Розрізняють п’ять типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, 90% людей із вірусними гепатитами не знають про своє захворювання.

Найнебезпечніші – гепатити В і С, адже вони найчастіше призводять до цирозу та раку печінки. 354 мільйони людей у світі живуть з гепатитом В або С, і кожні 30 секунд хтось вмирає через спричинені цими вірусами захворювання.

Віруси гепатиту А та Е передаються, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, забруднені фекаліями інфікованої. Наприклад, якщо людина із гепатитом не дотримується гігієни рук і готує їжу для інших. Отже, щоби уникнути інфікування вірусами гепатиту А та Е, потрібно дотримуватися правил особистої гігієни, вживати термічно оброблену їжу, добре мити овочі, фрукти, ягоди й зелень, кип’ятити воду і не пити з відкритих джерел.

Найкращою профілактикою гепатиту А є вакцинація. Для забезпечення тривалого захисту протягом 5–8 років потрібні дві дози вакцини.

Інфікування вірусами гепатиту В, С і D відбувається через контакт слизових оболонок або пошкодженої шкіри з рідинами організму (переважно кров’ю)  інфікованої людини. Це може відбуватися під час незахищеного сексу, медичних і косметологічних процедур із використанням забруднених інструментів (хірургічні операції, стоматологічні втручання, гемодіаліз, татуювання, манікюр тощо); вживання наркотиків; спільного використання індивідуальних засобів гігієни (зубних щіток, лез для гоління тощо). Можливе також вертикальне передавання від матері до дитини.

Головний спосіб профілактики вірусного гепатиту В – вакцинація. Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, усі діти мають отримати цю вакцину у першу добу після народження (ще у пологовому), а наступні дві дози – у 2 і 6 місяців. Безкоштовну вакцинацію дітей від гепатиту В в Україні запровадили в 2002 році. Українці, народжені до 2002 року, здебільшого не мають захисту від хвороби, однак щеплення можна зробити і в дорослому віці.

Вакцини проти вірусного гепатиту С немає, тому, щоби уникнути інфікування потрібно застосовувати бар’єрні контрацептиви (презервативи); користуватися засобами разового (голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення; уникати контакту з біологічними рідинами інших людей; якщо інструмент – багаторазового використання (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо) – належним чином його обробляти та, за можливості, стежити, щоб інструмент пройшов належну обробку.

Відповідно до оновлених у 2021 році Стандартів надання медичної допомоги дорослим та дітям із вірусними гепатитами В та С, кожен українець має щонайменше раз у житті пройти обстеження на вірусні гепатити та повторювати його регулярно за наявності чинників ризикованої поведінки. Важливо зазначити, що до ризиків інфікування належать будь-які маніпуляції, де є порушення цілісності шкіри та можливий потенційний контакт з залишками крові іншої особи. Таке тестування за направленням сімейного лікаря є безоплатним.

Якщо ви запідозрили у себе гепатит або мали контакт з кров’ю чи біологічними рідинами іншої людини, зверніться до сімейного лікаря – він призначить вам необхідні обстеження та, у разі потреби, спрямує до відповідного профільного спеціаліста. Не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням! Лише медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз, ступінь пошкодження печінки й тяжкість перебігу, а відтак – призначати адекватне лікування.

Важливо пам’ятати: гепатити не є вироком, якщо лікування розпочато своєчасно. Завдяки новітнім препаратам прямої противірусної дії показник одужання від вірусного гепатиту С сягає 95 %. Терапія триває від 12 до 24 тижнів і практично не викликає побічних реакцій.

Вірусний гепатит В вимагає пожиттєвого лікування і щоденного прийому противірусних препаратів, однак, якщо розпочати терапію вчасно, прогресування хвороби можна стримати й запобігти розвитку ураження печінки. Держава повністю забезпечує потребу в противірусних препаратах і безоплатне лікування пацієнтів.

Перейти до вмісту