ЯК ОПОДАТКОВУЄТЬСЯ СПАДЩИНА I ПОДАРУНКИ


Громадяни, які у минулому році отримали будь-які об”єкти спадщини чи дарування від осіб, які не належать до членів сім”ї першого ступеня споріднення або від нерезидентів, зобов’язані згідно з нормами Податкового кодексу не пізніше  30 квітня поточного року подати декларацію про майновий стан і доходи  та сплатити податок на доходи фізичних осіб.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Спадкуванням є перехід прав та обов”язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Для цілей оподаткування об’єктів спадщини податком на доходи фізичних осіб не має значення, яким чином переходить об’єкт спадщини до платника податку: за законом чи заповітом.

Сума  податку  залежить  від  виду  майна, його  вартості,  статусу  спадкодавця  (резидент, нерезидент), а також від того, ким дане майно успадковується (ступінь споріднення зі спадкодавцем).

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Об’єкти спадщини поділяються на:

об’єкти нерухомого майна: квартири, кімнати, будинки, дачні ділянки, присадибні ділянки, земельні частки (паї) тощо;

об’єкти рухомого майна: предмет антикваріату або витвір мистецтва; природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння; будь-який транспортний засіб та приладдя до нього; інші види рухомого майна;

об’єкти комерційної власності: цінні папери (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об’єкт бізнесу, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу від неї, майнові та немайнові права;

суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, а також суми, що зберігаються на пенсійному депозитному рахунку, накопичувальному пенсійному рахунку, індивідуальному пенсійному рахунку спадкодавця;

кошти, а саме: готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих  у банківських і небанківських фінансових установах, у тому  числі депозитні (ощадні) сертифікати.

Ставки податку для оподаткування доходів у вигляді спадщини та подарунків:

для членів сім’ї першого ступеня споріднення – нульова ставка;

для осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення – 5%;

для нерезидентів, або у разі отримання спадщини чи подарунків від нерезидентів у минулому році – 15%, 20 %.

Нульова ставка передбачена у разі успадкування нерухомості, рухомого майна та коштів інвалідами І групи, дітьми-сироти або дітьми, що позбавлені батьківського піклування, а також у разі успадкування рухомого та нерухомого майна дітьми-інвалідами.

Крім зазначеного податку, всі доходи, отримані у 2015 році та з яких утримується податок на доходи фізичних осіб (за винятком звільнених та тих, що оподатковуються за нульовою ставкою)  оподатковуються військовим збором в розмірі 1,5%.

У разі отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою , громадяни звільняються від подання декларації про майновий стан і доходи.

      Кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані громадянам, оподатковуються за правилами, встановленими для оподаткування спадщини.  

Бланк декларації та консультаційну допомогу при її складанні можна отримати у Центрі обслуговування платників податків, або за телефоном 3-72-81. На час кампанії декларування організовано чергування працівників: у робочі дні з  8 до 20 години, у суботу  з 9 до 16 години. 

Декларацію можна подати особисто, або через Інтернет, якщо отримано електронний цифровий підпис.

Cуму податкового зобов’язання, зазначену в поданій декларації, необхідно сплатити до 1 серпня 2016 року. Відповідальними за сплату податку на доходи фізичних осіб є громадяни, які отримали спадщину чи подарунок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *