У Трускавецькому відділенні Дрогобицької ОДПІ 16.09.2016 відбувся сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія”. Пропонуємо до уваги відповіді на запитання платників податків, які надала завідувач сектору оподаткування фізичних осіб Садлівська Марія Ігорівна. Працівник звернувся з проханням виплати матеріальну допомогу у зв’язку з сімейними обставинами. Чи треба нарахувати єдиний внесок на таку виплату? Ні, оскільки матеріальну допомогу разового характеру, що надається окремим працівникам у зв’язку з сімейними обставинами (на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання тощо) включено у Перелік виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (п.14 Переліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010р №1170). Як розраховується єдиний внесок, якщо винагорода за цивільно – правовим договором не перевищує розміру мінімальної заробітної плати? Пунктом 1 частини першої ст.7 Закону України від 08.07.2010р. №2464–VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов´язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями визначено, що базою нарахування єдиного внеску на загальнообов´язкове державне соціальне страхування для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24.03.1995 року №108/95 «Про оплату праці» та сума винагороди фізичним особам за цивільно– правовими договорами. При нарахуванні заробітної плати фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску 22% застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру. Тобто законодавчі норми, що база нарахування єдиного внеску не може бути нижчою від розміру мінімальної заробітної плати до винагород за цивільно-правовими договорами не застосовуються. В яких випадках не потрібно подавати звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов´язкове державне соціальне страхування? Відповідно до п.11 розділу II Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов´язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015р. №435 із змінами і доповненнями, якщо юридичні особи або фізичні особи – підприємці не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов´язкове державне соціальне страхування за найманих працівників до органів доходів і зборів ними не подається. При цьому, фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов´язані подавати звіт за себе незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім підприємців – платників єдиного податку, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Чи нараховується єдиний внесок на заробітну плату учнів при проходженні виробничої практики? Відповідно до п.1 частини першої ст.4 Закону “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” платниками єдиного внеску є роботодавці. Виплати практикантам за виконання ними у період практики професійних робіт не включено до Переліку виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010р. № 1170. Тож, суми заробітної плати, що виплачує підприємство учням та слухачам учбових закладів при проходженні виробничої практики, є базою для нарахування єдиного внеску, який у цьому випадку нараховує підприємство. Дрогобицька ОДПІ

Залишити відповідь

Перейти до вмісту