Обережно, небезпечні рослини!

Літо – пора активного відпочинку та оздоровлення. В цей час люди намагаються частіше бувати на свіжому повітрі, біля водних об’єктів, у лісі. Але мало хто замислюється над тим, що під час відпочинку на природі нас може очікувати зустріч з небезпечними рослинами. Тому, знання елементарних правил поводження з ними стануть запорукою здорового та безпечного відпочинку.

Отруйні рослини – це рослини, що виробляють і накопичують у процесі життєдіяльності отрути, що викликають отруєння тварин і людини. У світовій флорі відомо більше 10 тисяч видів таких рослин.

Отруйні рослини, що містять алкалоїди, вражають центральну нервову систему, надають збудливу дію, негативно впливають на роботу серця, шлунку, нирок і печінки. До них відносяться:

Блекота чорна. Це дворічна трав’яниста рослина з неприємним, дурманним запахом із сімейства пасльонових. Дуже отруйна, особливо під час цвітіння. Вся рослина опушена дрібними, м’якими волосками. Плід рослини – коробочка з бурувато-чорним насінням округлої форми. Діти часто приймають її за макове насіння, а м’ясистий стебловий корінь – за коріння овочевих рослин.

При легкому отруєнні блекотою з’являються сухість у роті, розлад мови і ковтання, розширення зіниць, сухість і почервоніння шкіри, збудження, рідше – марення і галюцинації, прискорене серцебиття. При важких отруєннях дитина втрачає орієнтацію, відчуває різке рухове і психічне збудження, значно підвищується температура. Дитина може знепритомніти, шкіра стає синюшною. Можливі судоми. Блокування роботи дихального центру, розташованого в головному мозку, і судинна недостатність можуть призвести до смерті. Специфічним ускладненням отруєнь рослинами цієї групи є значні набряки обличчя, а так само, передпліч і гомілок, пов’язані з порушенням мікроциркуляції крові в тканинах.

Дурман звичайний привабливий для дитини своїм насінням. Це однорічна рослина родини пасльонових, може досягати у висоту 1 м. Неприємно пахне. Квітки у отруйної рослини білі, характерної витягнутої форми. Плід – коробочка яйцеподібної форми, покрита товстими, твердими шипами. Симптоми отруєння дурманом такі ж, як і при отруєнні блекотою чорною.

2.jpgУ сімействі пасльонових є ще одна отруйна рослина -беладонна звичайна, чи беладонна. Це багаторічна рослина з багатоглавим кореневищем і великими гіллястими коріннями. Стебло товсте, до 2 м у висоту, часто з фіолетовим відтінком. Квітки пониклі, біля основи жовто-бурі, а по краях буро-фіолетові. Особливо небезпечний плід – фіолетово-чорна, блискуча, соковита ягода з темно-фіолетовим соком, тому діти плутають її з вишнею. Ознаки отруєння беладонною такі ж, як і при отруєнні блекотою чорною.

Становлять небезпеку і рослини, що належать до сімейства макових. Найбільш небезпечні опійні сорти маку, які можуть призвести до сильного отруєння. Опійні сорти відрізняються сизувато-зеленими бутонами довгастої форми з втислою верхівкою і довжиною 3-4,5 см. У олійних сортів вони більш дрібні 2-2,5 см, у нижній частині червоно-фіолетові. Самі квітки можуть бути різного забарвлення: білі, фіолетові, червоні та рожеві. Найбільшу небезпеку приховують у собі насіння маку опійних сортів білого або світло-жовтого кольору. Симптоми отруєння маком такі ж, як і при отруєнні блекотою чорною. Крім того, опійний мак може надавати пригнічуючий вплив на нервову систему, судиноруховий і дихальні центри головного мозку. У результаті розвивається загальмованість, уражається число серцевих скорочень, дихання, температура тіла стає нижчою норми.

Волчнік, або вовче лико – в народі називають вовчою ягодою. Це чагарник або дрібні деревця з яскраво-червоними ягодами, схожими на обліпиху. Сік цієї отруйної рослини, що потрапив на шкіру, може викликати біль, почервоніння, набряк, і навіть пухири та виразки. При попаданні ягід або соку у шлунок, ознаки отруєння будуть такими: печіння в роті і горлі, утруднення ковтання, слинотеча, біль у шлунку, пронос, блювота. У сечі з’явиться кров.

                                  

3.jpg

Дворічна трав’яниста рослина борщівник з сімейства зонтичних відома всім. Вона росте на лугах, узліссях, уздовж доріг. У висоту борщівник сягає 2,5 м, має пустотілий стебель, велике листя і білі квіти, зібрані в парасольки. Зустрічається два види борщівника: звичайний і пухнастий, і обидва представляють небезпеку протягом усього літа. Навіть зрубана, зів’яла рослина здатна нашкодити дитині, особливо тому, хто любить майструвати зі стебел трубочки, дудочки, бризкалки і човники. Всі частини цієї отруйної рослини містять ефірні олії та інші активні речовини. Крапля соку борщівника при попаданні на шкіру або слизову може викликати сильні опіки, що супроводжуються болем, почервонінням, пухирями, ерозією. Не дозволяйте дітям не тільки рвати рослини, але навіть просто грати в його заростях.

4.jpg

Відома лікарська рослина чистотіл, з яскравими жовтими квітками, теж може нашкодити дитині. Молочний сік рослини, потрапляючи на шкіру або слизові оболонки дитини, може викликати почервоніння, а при тривалому впливі навіть опік. Також чистотіл містить алкалоїди, тому при його попаданні в шлунково-кишковий тракт з’являються ознаки, характерні для отруєнь рослинами, що містять алкалоїди.

Будьте обережні ! 

Залишити відповідь

Перейти до вмісту