Цукровий діабет – це хронічне метаболічне захворювання, що проявляється тривалим підвищенням рівня глюкози в крові вище норми,  при якому організму не вистачає власного інсуліну (це діабет І типу), або ж він не може його ефективно використовувати (це діабет ІІ типу). Найпоширенішим є діабет ІІ типу.

В Україні близько 200 тисяч людей хворіють на діабет І типу і є інсулінозалежними,   на  діабет ІІ типу хворіє близько 1 млн. людей.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в ​​усьому світі майже 422 мільйони людей хворіють на цукровий діабет, щороку реєструється близько 6,2% смертей безпосередньо пов’язані з цим захворюванням.

Дорослі люди з цим захворюванням мають у 2-3 вищий ризик розвитку інфаркту та інсульту за інших. Загальний ризик смерті вдвічі більший, ніж у  людей того ж віку, які не хворіють на діабет.

Важливо знати, що цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями. Основна причина розвитку ускладнень – це тривале підвищення цукру в крові (хронічна гіперглікемія). При високому рівні цукру в крові в першу чергу страждають  кровоносні судини та нервові закінчення в усьому організмі.

    Судинні ускладнення цукрового діабету поділяються на мікросудинні порушення, коли поражаються дрібні судини, та макросудинні порушення – поражаються крупні артеріальні судини.  

    Внаслідок мікросудинних порушень виникають такі ускладнення, якдіабетична ангіопатія,ретинопатія, полінейропатія та нефропатія.  

   При макросудинних порушеннях виникає атеросклероз, який супроводжується  звуженням артеріальних судин та формування ліпідних атеросклеротичних бляшок  по всьому організму.

     Як попередити  судинні  ускладнення у людей, хворих на цукровий діабет.  

 • Збільшити фізичну активність – це допоможе позбавитися зайвої ваги, знизити рівень цукру в крові, підвищити чутливість до інсуліну. 
 • Дотримувати здорового харчування – це допоможе сбалансувати харчовий раціон, мінімізувати споживання цукру та насичених жирів в раціоні.
 • Споживати більше клітковини та цільнозернових продуктів – це зменшить ризик  зайвої ваги, серцевих захворювань, збільшення  цукру в крові.
 • Стежити за вагою тіла –  зменшення надмірної ваги сприяє поліпшенню здоров’я. Завдяки заняттям спортом та втраті зайвої ваги, ризик діабету зменшується на понад 50%.
 • Відмовитися від куріння та зловживання алкоголем – це допоможе  уникнути підвищення цукру в крові та буде сприяти нормалізації вмісту глюкози в крові.
 • Відвідувати систематично сімейного лікаря, ендокринолога, офтальмолога, невропатолога – це допоможе краще справлятися з власними емоціями та осмислювати їх.
 • Проходити дослідження на вміст глюкози в крові щорічно усім пацієнтам після 40 років (в нормі показник не повинен перевищувати – 7,0 ммоль/л).

Як попередити емоційне вигорання людей, хворих на цукровий діабет.

Депресія є загальновизнаним чинником ризику роз­витку багатьох хвороб, зокрема і цукрового діабету. В хворих розвивається стан тривожності, агресивна поведінка, підозріливість до людей поруч. Поширеним явищем є так зване «маячне заподіяння шкоди» тобто  переконання в тому, що оточення не розуміє хвору людину, не співчуває і не підтримує.

Методи подолання виснаження (вигорання) можуть бути різними, але не завжди  хворий самостійно з цим може справитися без сторонньої допомоги.

 Основні аспекти паліативної допомоги хворому.

 • Намагайтеся товаришувати з позитивними людьми, з тими, хто радіє життю;
 • Дотримуйтеся режиму дня та режиму харчування;
 • Тримайте себе у хорошій фізичній формі;
 • Спілкуйтеся та проводьте більше часу з рідними та близькими;
 • Спілкуйтеся з домашніми улюбленцями, гладьте собаку, кота;
 • Для зняття втоми, чи тривожності приймайте релаксуючий душ чи ванну;
 • Обов’язково звертайтеся за допомогою  до лікаря – психотерапевта.

Як  підтримати близьких людей, хворих на цукровий діабет.

Втрата фізичного здоров’я зумовлює потребу у догляді за хворим, що найчастіше здійснюється за рахунок зусиль його родини (звільнення з роботи, освоєння навичок догляду, виключення з активного соціального життя та інше). Захворювання з негативним прогнозом на життя за своїм змістом є психотравмуючим фактором для родини і становить певний виклик як на побутовому, так і соціальному рівнях.

Хвора людина, яка переживає проблеми, пов’язані з лікуванням цукрового діабету, не завжди усвідомлює про необхідність дотримувати  порад лікаря. І тут допомога близької родини вкрай потрібна.

Що ви можете зробити:

 • Більше дізнайтеся про хворобу, на яку хворіє близька людина.
 • Почніть  розмову  про те, як подолати хворобу та зберегти здоров’я близької людини.
 • Почуйте переживання та емоції близької людини та наміри їх долати.
 • Поцікавтеся, що близька людина робить, аби покращити самопочуття, зокрема,  про режим дня, заняття фізкультурою, про здорове харчування, про виконання призначень лікаря.
 • Пропонуйте практичну допомогу по дому: здійснити покупки, провести прибирання тощо.
 • Запропонуйте звернутися за фаховою допомогою. Якщо близька людина погодилася, скажіть, що ви готові допомогти практично – призначити зустріч та супроводжувати до місця зустрічі.
 • Заручіться підтримкою сімейного лікаря чи спеціаліста.

Пам’ятайте, що ваша взаємодія з близькою людиною, яка переживає труднощі зі здоров’ям, може стати цілющим компонентом для її одужання.

Лікар відділу епіднагляду (спостереження)

та профілактики неінфекційних захворювань                                          Галина СКРИПКА

Дрогобицького РВ ДУ «Львівський ОЦКПХ МОЗ»

Перейти до вмісту