Трускавець просить не вилучати «військовий» ПДФО з місцевих бюджетів

Сьогодні, 12 жовтня, Трускавецька міська рада на 54 позачерговій сесії прийняла звернення до Президента України, Верховного Головнокомандувача ЗСУ Володимира Зеленського та до Верховної Ради України з проханням не вилучати так званий «військовий» податок на доходи з фізичних осіб (ПДФО) з місцевих бюджетів. «За» проголосувало 15 депутатів з 18 присутніх.
Зміни, які передбачає бюджет України 2024 року – це вилучення так званого «військового» ПДФО не лише з військових частин, а й з профільних санаторіїв, різних силових та безпекових відомств (МВС, ДСНС, СБУ та інші). У Трускавці є декілька таких установ (відділи поліції та ДСНС, санаторії «Перлина Прикарпаття», «Трускавець», «Трускавецький»). Вони крім ПДФО в міський бюджет жодних інших платежів не сплачують, оскільки мають пільги зі сплати земельного податку, податку на нерухомість. На відміну від інших санаторіїв не сплачують вони і туристичний збір.
Через вилучення ПДФО з міських бюджетів зменшення дохідної частини бюджету Трускавця в 2024 році становитиме 25-30 млн. грн. Це суттєво вдарить по спроможності громади виконувати свої соціальні зобов’язання, розвиватися як курорт, що автоматично призведе до скорочення надходжень до державного бюджету – значно більших, ніж вилучені кошти ПДФО.
Трускавець з початку повномасштабної війни прийняв максимальну кількість внутрішньо переміщених осіб (орієнтовно 35 тисяч). На сьогоднішній день офіційно зареєстровано у місті понад 14 тисяч ВПО. Переважно це мами з дітьми та люди поважного віку. Значна кількість з них перебуває тут з перших днів війни. Діти пішли до шкіл та садочків міста, відвідають дитячі установи, а особи старшого віку користуються послугами лікарні, територіального центру, соціальних служб. Це спричинило велике додаткове навантаження на інфраструктуру міста.
В той же час Трускавець за 2022 рік сплатив до державного бюджету понад 200 мільйонів податків, які, напевно, були скеровані на підтримку обороноздатності та економіки України.
Трускавецька міська рада затвердила ряд програм щодо підтримки військових частин, згідно з якими вже закуплено і надалі планується закуповувати необхідне обладнання, БПЛА, теплий одяг, виділяли кошти на ремонтні роботи. Ці кошти використовувалися військовими виключно за призначенням і сприяли наближенню перемоги України.
Трускавець – не єдине місто, яке глибоко стурбоване планами урізання повноважень місцевого самоврядування та обмеження фінансових можливостей громад. Проти порушення принципів децентралізації, задекларованих нашим Президентом Володимиром Зеленським, виступають більшість місцевих рад, а також Асоціація міст України. Якщо ці наміри Кабмін втілить в дію, то буде знищено унікальну систему взаємодії місцевого самоврядування та ЗСУ, котра надала колосальну допомогу нашим військовим у 2022-2023 роках як за рахунок коштів місцевих бюджетів, так і завдяки співпраці ОМС з волонтерами, спонсорами, бізнесом та військовими частинами. Перевага такої допомоги в тому, що вона є оперативною, тобто надходить максимально швидко і саме туди, де вона найдужче потрібна.
Саме тому Трускавецька міська рада підтримує інші органи місцевого самоврядування та просить Президента України та ВРУ вжити відповідних заходів, щоб не допустити вилучення з місцевих бюджетів так званого «військового» ПДФО. Зокрема пропонується доопрацювати проєкт Закону України «Про внесення змін до розділу VI Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» (№ 10037) та внести зміни, які пропонують місцеві ради.

Вилучення «військового» ПДФО з бюджету Трускавця – це не те ж саме, що вилучення коштів у містах, де зареєстровано по декілька військових частин і яким додаткові надходження «впали з неба» з початку повномасштабної війни і в яких дохідна частина бюджету зросла в рази. У Трускавці це кошти, які місто отримувало і раніше, але віддавало їх на потреби військових, не отримуючи додатково нічого взамін, жодних додаткових поступлень. Саме несправедливість зрівнялівки та намір вилучити ПДФО ряду санаторіїв і стала причиною прийняття радою відповідного звернення, – наголосили депутати під час дискусії.

Перейти до вмісту