Оскільки в Україні продовжено військовий стан та загальну мобілізацію, у зв’язку з цим багатьох громадян призовного віку продовжує цікавити питання про те, чи можуть вони виїхати за кордон.
Поки в Україні триває військовий стан, чоловіки віком від 18 до 60 років не мають права перетинати державний кордон. Проте є певні винятки: ті, кому закон дозволяє виїжджати із країни навіть у призовному віці.
Хто із чоловіків може виїхати за кордон?
Так, згідно з українським законодавством, наразі кордон України можуть перетинати чоловіки, які частково чи повністю не підлягають заклику, а саме:
– чоловіки, визнані комісією, тимчасово або повністю непридатними для проходження військової служби;
– особи заброньовані державними органами влади;
– багатодітним батькам та батькам-одинакам;
– громадянам, які є опікунами сиріт або доглядають хворих батьками, дітьми або дружиною;
– нардепам, співробітникам Міноборони, ЗСУ, розвідки, СБУ, поліції, ДПСУ або іншим співробітникам правоохоронних органів;
– громадянам, що займаються гуманітарними перевезеннями за межами нашої держави;
– водіям, які мають ліцензію на право міжнародних перевезень вантажів чи пасажирів;
– родичам зниклих безвісти чи загиблих в АТО/ООС;
– спортсменам та тренерам національних збірних;
– супроводжуючим групу дітей за кордон на оздоровлення та відпочинок.
Крім того, за межі України можуть виїжджати громадяни, які мають будь-яку групу інвалідності. Для цього на пункті пропуску їм потрібно пред’явити один із перерахованих документів:
– посвідчення, що підтверджує відповідний статус;
– пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, у яких зазначено групу та причину інвалідності;
– або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Супроводжуючі дитини з інвалідністю повинні мати при собі: свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про соціальні виплати, де зазначена категорія «дитина з інвалідністю» або інший документ, що підтверджує вищезгаданий статус дитини.