Чи зобов’язані підприємці вести облік доходів і витрат?

Трускавецька ДПІ ГУ ДПС у Львівській області повідомляє, що відповідно до пункту 177.10 статті 177 ПКУ фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування зобов’язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат такими фізичними особами – підприємцями затверджена наказом Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261   ,,Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення” .

Згідно Порядку № 261 облік доходів і витрат ведеться в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі засобами електронного кабінету у порядку, встановленому законодавством.

На підставі первинних документів за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід чи понесено витрати, здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

Таким чином, фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування зобов’язані вести облік доходів і витрат за Типовою формою, затвердженою Порядком № 261.

Типова форма зберігається у самозайнятої особи та не підлягає реєстрації у контролюючому органі.

Одночасно з тим, згідно пунктом 296.1 статті 296 Податкового кодексу фізичні особи – підприємці-платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Це означає, що такі фізичні особи – підприємці не повинні підтверджувати документами витрати на придбання товарів чи послуг, а повинні вести лише облік доходів. Водночас, такі підприємці повинні підтверджувати факт включення або не включення певних доходів до загального складу доходу.

Документами, які підтверджують дохід є документи, що підтверджують надходження коштів на поточний рахунок в банку або надходження готівкових коштів.

Перейти до вмісту