Вшановуємо ювілей нашого славного земляка Івана Боберського

Іван Миколайович Боберський – відомий український педагог, організатор, фундатор, теоретик і практик української національної фізичної культури. 14 серпня виповнюється 150 років від дня його народження (нар. 14.08.1873), а 17 серпня – 76 років від дня смерті (помер 17.08.1947).

Народився Іван Боберський в селі Доброгостів, тож саме тут пройшли основні урочистості з нагоди ювілею видатного сина українського народу, хресного батька українських молодіжних товариств «Сокіл» та «Пласт», а в принципі і всього українського спорту. Бо важко знайти ще когось, хто так багато зробив для спорту, як Іван Боберський – і своїм прикладом надихав, і спортивні українські терміни ввів у широкий обіг, і підручники видавав, і популяризував спорт до кінця своїх днів.

Вшанування Івана Боберського в Доброгостові розпочалося у суботу, 12 серпня, на подвір`ї місцевої школи, котра носить ім`я славетного земляка. Тут проходив показовий вишкіл фізкультурно-просвітницької молодіжної організації «Сокіл», приурочений ювілею від дня народження основоположника спорту в Галичині. Хвилюючою була урочиста посвята молодших учнів школи у соколята. Школярі читали вірші, завзято виконували руханку з елементами танцю, після чого склали урочисту та щиру обіцянку-присягу справжнього українця на вірність державі, школі, батькам. Директорка школи Світлана Ярославівна Савчук вручила соколятам посвідчення про членство в організації. Усі учасники урочистої посвяти послуговувалися гаслом Івана Боберського: «Все вперед! Всі враз!» Саме воно стало основним гаслом дня.

Спортивна субота продовжилася показовим силовим виступом. Діти піднімали гирі, трубу вагою 30 кг та 60 кг, переносили вагу 100 кг. Одні вправно презентували свої вміння, інші – захоплено мріяли навчитися. На завершення всі мали змогу скуштувати сокільської каші в наметовому містечку.

Та основні заходи в честь Івана Боберського мали місце у неділю, 13 серпня, після урочистої Служби Божої в місцевих двох храмах. Від церкви святого Миколая процесія вирушила до центральної автобусної зупинки села Доброгостів, яку освятив місцевий греко-католицький парох о. Любомир Кушнір. Зупинка оновлена, розмальована в патріотичному стилі і присвячена Іванові Боберському, чий візерунок видніє на ній кожному, хто проходить чи проїжджає повз. Також на зупинці червона калина як символ України та ГО «Союз Українок», доброгостівське відділення якого очолює вчителька історії Доброгостівського ЗЗСО І-ІІІ ст. ім. І. Боберського, директорка шкільного історико-краєзнавчого музею та керівниця гуртка «Благословенні сліди мого краю» Ганна Федорівна Гундер. Саме вона стала ініціаторкою та реалізаторкою цього проєкту, котрий прикрашає не лише Доброгостів, а всю нашу Трускавецьку громаду.

Щоб не бути довго під спекотно-палючим серпневим сонцем, урочистості плавно перенеслися в доброгостівський Народний дім, де доброгостівчани, бистряни, трускавчани та гості з різних місцевостей мали змогу почути чимало цікавих фактів з життя Івана Боберського та про епоху, в котрій він жив. Так, вчителька Ганна Гундер спільно зі своїми вихованцями продемонстрували ряд документів, пов’язаних з життям та діяльністю І. Боберського, у тому числі його метрику, котра засвідчує, що народився він саме в Доброгостові. В метриці (свідоцтві про народження) вказано не лише батьків, а й бабусь, дідусів та хресних батьків малого Івана.

До слова запрошувалися доктор історичних наук, професор Львівського державного університету  фізичної культури ім. І. Боберського Андрій Сова, докторка хімічних наук, представниця НТШ, викладачка, доцентка кафедри фізичної та колоїдної хімії Львівського Національного Університету імені Івана Франка, наукова керівниця науково-дослідних проектів, заступниця голови Громадської ради при Львівській ОДА Лідія Бойчишин, племінниця Івана Боберського Леся Чабан, правнук Івана Франка Петро Галущак, заступник міського голови Трускавця, депутат Львівської обласної ради Святослав Стефанків, депутат Дрогобицької міської ради, доброгостівчанин за духом Михайло Задорожний, староста сіл Доброгостів та Бистрий Василь Ірод, інші поважні гості.

Зокрема Лідія Бойчишин вручила Ганні Гундер грамоту від департаменту освіти і науки Львівської ОДА та подяку від Львівського відділу “Союзу Українок”. Подяки вручено також Андрію Сові та директорці Доброгостівського Народного дому Галині Васьків.

Не зміг прибути на академію через травму, але передав для Доброгостівської школи професійний футзальний м’яч вихованець Дрогобицької ДЮСШ ім. І. Боберського, футзаліст, володар Кубка України та Суперкубка України, гравець Національної збірної України з футзалу, дворазовий чемпіон України Михайло Зварич.

Пластуни Дрогобицької станиці Пласту спільно з головним спеціалістом відділу у справах сім`ї, молоді та спорту Трускавецької міської ради Юлією Кардаш, методисткою Народного дому м. Трускавця Оксаною Чіпак, виконавцем Романом Плитою виконали пластовий славень-гімн. А доброгостівчанин Ярослав Козар та колектив «Галичанка» Народного дому с. Доброгостів заспівали патріотичних стрілецьких пісень.

Свято в честь Івана Боберського зібрало не лише еліту села, а й поважних гостей з-поза його меж – союзянок «Союзу Українок» з Дрогобича та Львова, відомого краєзнавця Івана Скибака, професорів львівських вишів.

Головним організатором урочистостей став відділ культури Трускавецької міської ради (начальниця Тетяна Татомир). Серед тих, хто доклався до організації свята – і виходець з Доброгостова Іван Ткачишин, котрий продовжує справу свого батька, великого патріота України, та вважає, що маємо більше працювати над популяризацією свого, рідного, у тому числі дбати про нашу історичну пам’ять та вшановувати таких велетів духу і думки як Іван Боберський.

Фоторепортаж можна переглянути тут.

Перейти до вмісту