За рік у нашому регіоні виявили 6 випадків лептоспірозу

Протягом 2022 року в м. Дрогобичі зареєстровано 6 випадків лептоспірозу, якого за минулий та позаминулий роки не реєструвалося взагалі! В м. Трускавці випадків лептоспірозу не реєструвалося.

          Лептоспіроз (водяна гарячка, лугова гарячка, болотна гарячка) – це гостре  інфекційне захворювання, яке викликається різними штамами лептоспір, характеризується різноманіттям  клінічних проявів. Хворіють на цю недугу як люди, так і тварини.

          Серед тварин це захворювання може перебігати без клінічних проявів (у вигляді довготривалого носійства).

          Основний природний резервуар для людей – мишовидні гризуни: пацюки, миші, хворі та перехворілі сільськогосподарські та домашні тварини (свині, велика рогата худоба, вівці, кози, коні, собаки), а також промислові звірі, яких утримують у клітках (лисиці, песці, нутрії).  Гризуни виділяють збудника у зовнішнє середовище (у відкриті водоймища) переважно з сечею,  що призводить до зараження домашніх сільськогосподарських тварин. У відкритих водоймищах лептоспіри можуть виживати до  місяця, у вологому ґрунті – до трьох місяців, на зволожених харчових продуктах – декілька днів, добре переносять заморожування. Миттєво  гинуть при кип’ятінні, у кислому середовищі, при потраплянні прямих сонячних променів та впливі звичайних концентрацій дезінфікуючих розчинів.

          Найчастіший шлях інфікування для людей є водний. Люди заражаються лептоспірозом при купанні у закритих водоймищах (в т.ч. не виключене зараження при пірнанні в ополонку на свято Водохреща); рибальстві, як літньою, так і зимовою порою року; при споживанні зараженої лептоспірами води, харчових продуктів, особливо тих, що зберігаються в  коморах та сховищах; під час догляду за хворими тваринами. Існує професійний ризик захворювання у косарів, працівників ферм, ветеринарів, робітників м’ясопереробних підприємств. Хвора людина не становить небезпеки зараження для інших людей. З моменту зараження до початку хвороби проходить від 7 до 14 днів (можливо від 2 до 30 діб). Хвороба починається раптово (хворий може точно вказати час свого захворювання) з ознобу та загальної слабкості. Температура підвищується до 39-40°, з’являються нудота, блювота, головний біль, болі у всьому тілі. Характерною ознакою захворювання є біль у литкових м’язах, попереку. Іноді хворі не можуть не тільки ходити, а й триматися на ногах. Можуть спостерігатися жовтушність склер, висип на шкірі, крововиливи в сітківку ока, внутрішні органи, зменшення кількості сечі, кашель, симптоми ураження нервової системи – головний біль, нудота, блювота. Інколи захворювання може починатися як ГРЗ.

          Без своєчасного лікування захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків. Тому так важлива своєчасна госпіталізація і лікування хворого на лептоспіроз.

Профілактика лептоспірозу.

          Величезне значення мають захист житла, продуктових складів та інших об’єктів від проникнення в них гризунів, захист водоймищ від можливих забруднень сільськогосподарськими тваринами і гризунами, знищення щурів і мишей.

          Купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом найчастіше відбувається у закритих водоймищах, особливо мілководних, де багато рослинності. Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та заковтуванні води.

          На польових роботах, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни.

          Забороняється вживати сиру воду з неперевірених джерел та відкритих водоймищ; овочі і фрукти слід ретельно мити.

          Якщо  з’явились перші ознаки захворювання, слід негайно звертатися  за медичною допомогою!

          То ж пам’ятайте, що дотримуючись не складних правил особистої гігієни, Ви уберігаєте себе від такої важкої недуги, як лептоспіроз!

Ми працюємо, щоб Ви були здорові !

Залишити відповідь

Перейти до вмісту