Діти військовослужбовців нашої громади побували на відпочинку у польському селищі Райське. У центрі Карітасу Перемишльської Aрхієпархії вони провели веселий, насичений подіями тиждень. Це були діти військовослужбовців, які загинули, отримали поранення або зараз боронять нашу країну на фронті ( 12-16 років, які на дату виїзду мали пакет необхідних документів), якими опікується Трускавецький міський центр соціальних служб. Поїхали діти у супроводі дорослих, зокрема керівниці МЦСДМ Надії Онаць. Відпочинок у таборі був безкоштовним завдяки налагодженому партнерству Трускавця та міста Сянок, Підкарпатського воєводства.

Місце де розташований табір знаходиться посеред гір, тут відкриваються мальовничі краєвиди Бескидів (Бещад) та протікає річка Сян, яка бере початок у Турківському районі в Україні. Край, який ми знаємо ще й як лемківський (колишня територія України).

Простір спонукав дітей до активного відпочинку, а туристичні мандрівки регіоном стали яскравим доповненням програми перебування.

Разом із дітьми з Трускавецької громади відпочивала й група з Кам’янця – Подільського, Сянка і Перемишля (поляки і українці). Спершу діти відвідали Солінське водосховище. Звідси піднялись на висоту пташиного польоту гондольним підйомником, з якого відкривається вражаюча панорама Солінського Озера, Мичковецького Заливу, Бещад та Слонних Гір. Потім на дітей очікував обід біля вогню та майстерня гончарства.

Наступним відомим місцем, яке відвідали діти, став найбільший у Польщі та 3-й за величиною в Європі Скансен – Музей народної архітектури просто неба. Скансен створено у 1958 році. Мандрівка на століття у минуле розпочалась із реконструйованого ринку, навколо якого – житлові будинки, майстерні ремісників, торгові об’єкти. У деякі з них: автентичну школу, якій вже більш як 100 років, аптеку, пекарню, та сільську хату діти мали можливість зайти та дізнатись все що їх цікавило в екскурсовода. За одну поїздку скансен не обійти, адже тут на 38 гектарах знаходиться 150 будівель і понад 31 тисяча експонатів народної культури.

Пообідню пору наші юні туристи провели на території міні зоопарку та парку мініатюр (церков) біблійного парку.

Впродовж тижня, окрім поїздок та відпочинку на свіжому повітрі, діти брали участь у мотиваційних лекціях, готували презентації на тему культури, демонстрували свої таланти, ділились власними переживаннями, спогадами, мріями. Всі ці заходи надзвичайно добре вплинули на розширення світогляду школярів, допомогли їм розкрити свої сильні сторони, навчитись відповідальності за себе і ближніх. Перебуваючи серед носіїв мови, діти вдосконалювали свою польську, а хто не знав її зовсім, до кінця відпочинку міг легко порозумітись з однолітками-поляками на побутовому рівні.

Від Карітасу діти отримали кишенькові гроші на покупку сувенірів, солодощів тощо.

Екватор відпочинку відзначився знайомством із представниками муніципалітету Сянка. З гостинцем до діток завітала заступниця міського голови Сянка Йовіта Назаркевич. Вона тепло привітала присутніх і побажала, щоб перебування у Райському став для дітей часом відпочинку від звірств війни, з якими вони стикаються на Батьківщині.

Несподіванкою для дітей став приїзд міського голови Трускавця Андрія Кульчинського. Перебуваючи у відрядженні в Польщі він прибув, аби прослідкувати чи у дітей все гаразд. З собою привіз і корисні перекуси.

Цей короткий, але такий цінний час проведений у Райському, без тривог та сумних новин, всі використали на максимум: оздоровились, набрались сил і позитивних вражень. І найкращою подякою від дітей було те, що ніхто з них не хотів повертатись додому.

Щиро дякуємо усім причетним до організації поїздки. Від дітей та їхніх родин подяка міському голові Трускавця Андрієві Кульчинському, місту Сянок та його очільнику Томашу Матушевському та секретарю міста Сянок Богдану Струсю, адміністрації Карітасу Перемишльської Aрхієпархії за чудовий тиждень, сповнений несподіванок і приємних подій, які діти не забудуть ніколи. Сподіваємось, що дружба між нашими громадами, яка започаткувалась до війни, ставатиме ще міцнішою, а співпраця знайде продовження у спільних проєктах, зокрема й через реалізацію програм обміну для дітей. Натомість сподіваємось, що зовсім скоро матимемо за честь приймати на оздоровлення сяноцьку молодь у Трускавці.

Перейти до вмісту