Увага, гриби! Отруєння грибами небезпечне для життя!

Щорічно, з настанням осені, в медичних закладах починають реєструватися випадки отруєнь грибами. Аналіз отруєнь свідчить, що більшість їх обумовлені вживанням пластинчатих отруйних грибів, зокрема, блідої поганки, яку помилково сприймають за їстівні печериці чи сироїжки. Отруєння також спричиняють їстівні гриби, що не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи вздовж автомобільних трас.

 Нерідко отруюються грибами і досвідчені грибники. Помилитися звичайно вони можуть, якщо збирають досить молоді плодові тіла, коли ще по-справжньому не проявилися морфологічні ознаки гриба. Наприклад, під час збору сироїжок, серед них може приховатися бліда поганка, яка ще не розкрилася і зовні нагадує їстівний гриб. Саме тоді цей гриб можна помилково зірвати. Немало випадків, коли грибники потрапляли до лікарень після споживання голубінок, глив, сироїжок, синяків, парасольок тощо.

          Необхідно правильно підготувати гриби до споживання. Багато пацієнтів стверджують, що варили гриби довго. Однак, важливе не тривале варіння, а необхідність по кілька разів зливати грибний відвар (щонайменше тричі, через кожні півгодини варіння), бо саме він є найнебезпечнішим для здоров’я і лише після цього продовжити готувати страви.

                                                  Симптоми грибного отруєння:

1. Характерні ознаки отруєння – нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла – з’являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв із сироїжок, недоварених осінніх опеньків, сатанинських грибів, несправжніх дощовиків. Такі отруєння здебільшого не призводять до летальності, однак можуть мати серйозні наслідки для системи травлення.

2.Симптоми отруєння – галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності з’являються через 30-60 хвилин, навіть через дві години після вживання червоних мухоморів, волоконниць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина захлинатиметься від нападів сміху і потерпатиме від галюцинацій. Може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати вчасно необхідну медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя буде неможливо.

3.Найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів білого і смердючого, сморжів і деяких інших грибів. Підступність їх у тому, що отрута, потрапивши до шлунку, протягом тривалого часу (до 3-х діб) може не викликати жодних симптомів. Ознаки отруєння можуть проявитися лише тоді, коли у шлунку не залишиться жодного сліду від грибів, а людина вже й забула, що їх з’їла. Запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг – все це виникає, коли отруйні речовини досягнуть мозку.

До смертельно небезпечних грибів належить і свинушка тонка, хоча багато прихильників “лісового м’яса” полюбляють їх вживати в їжу. Та все ж цей гриб надзвичайно небезпечний. Він спричиняє в окремих людей сильну алергічну реакцію, що призводить до захворювання крові. При отруєнні людина може померти за два тижні. Зараз цей гриб занесено до світового списку смертельно отруйних.

Отруєння цими неїстівними грибами в переважній більшості є смертельним навіть при своєчасному зверненні за медичною допомогою. Смертельною вважається навіть мінімальна доза отрути. Тому обов’язково треба мити руки після дотику з грибами. Немало випадків, коли отрута передавалась на інші продукти через немиті руки.

Найбільшу насторогу медиків викликає те, що постійно серед отруєних грибами є діти, навіть однорічного віку, врятувати яких вдається рідко. Також слід пам’ятати, що страви з грибів важкі для перетравлення. Їх не повинні вживати діти, люди з хворобами шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями інших внутрішніх органів.

                             Щоб не отруїтися дикорослими грибами:

1. Найкраще відмовитись від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі, а споживати штучно вирощені шампіньони, печериці, гливи, волнушки, купуючи їх в магазинах.

2. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

3. Якщо ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте, остерігайтеся пластинчатих грибів. Не збирайте старі, перезрілі або занадто молоді гриби, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також ті, що ростуть поблизу швидкісних трас або на радіаційно забруднених територіях.

Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини. Уважно перевіряйте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити консервацію. Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть кілька разів у підсоленій воді (не менше трьох) протягом 30 хвилин.

Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.

Гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати гриби вагітним та тим жінкам, що годують грудьми.

Ніколи не застосовуйте „домашніх” методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є як в їстівних, так і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.

Якщо після споживання грибів ви почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких, зокрема, нудоту, блювоту, головний біль, галюцинації, біль у животі, то негайно викликайте “швидку допомогу”. До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини. Навіть при полегшенні фізичного стану обов’язково зверніться до найближчого лікувального закладу. Недоїдені гриби не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм. Ніякого самолікування! Чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.

Дотримуйтеся цих правил і ви зможете зберегти найдорожче – своє життя і здоров’я!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *