Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостре інфекційне захворювання всього організму із загальною інтоксикацією і переважним ураженням печінки.
За механізмом передачі збудник інфекції гепатиту А відноситься до кишкової інфекції. Механізм потрапляння вірусу в організм людини фекально-оральний, тобто коли неінфікована людина вживає продукти чи воду, забруднені фекаліями інфікованої людини. У сім’ях можливе зараження через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для членів родини.
Інкубаційний період хвороби за перебігом може бути як легким, так і тяжким, зазвичай триває від 7 до 51 дня, в середньому 35 днів.
Симптоми гепатиту залежать від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму. Гостра інфекція може мати безсимптомний перебіг та незначні клінічні прояви. Та все ж у більшості випадків хвороба починається гостро з підвищення температури до 38,5°C протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі. Хвора людина відчуває виражену слабкість, швидку втомлюваність, дратівливість, апатію, нудоту, іноді характерна блювота, діарея, біль в животі та відчуття важкості в правому підребер’ї. У хворого змінюється колір слизових оболонок та шкіри, з’являється жовтушність, змінюється колір сечі, знебарвлюються випорожнення.
Як захиститись від гепатиту А:
– дотримуйтесь правил особистої гігієни: мийте руки з милом перед вживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету;
– вживайте термічно оброблену їжу;
– добре мийте овочі, фрукти, ягоди, зелень перед вживанням;
– для пиття та приготування їжі використовуйте воду з перевіреного джерела гарантованої якості.
Також для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Захист імунізації проти гепатиту А показаний дітям з 12 місяців життя і дорослим.
Дотримуйтесь профілактичних заходів, а при виникненні перших ознак захворювання – звертайтесь до лікаря. Пам’ятайте, що раннє виявлення і госпіталізація – це перший і найважливіший крок для непоширення вірусу.
Дбайте про себе і рідних. Будьте здорові!
Помічник лікаря епідеміолога Дрогобицького РВ ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Надія КОВАЛЬЧУК