У мальовничому тихому закутку Прикарпаття розташувався бальнеологічний курорт Трускавець, який славиться на весь світ завдяки цілющим властивостям мінеральних вод, якими так щедро нагородила його природа. Трускавець розташований у передгір’ї  Карпат на висоті 400 м. над рівнем моря у мальовничій  балці, яка знаходиться в долині гірських річок Воротище і Вишниця. По дну і схилах цієї балки розташовані мінеральні джерела «Нафтуся», N 1, 3, 6, 7, 11.

Околиці Трускавця є багатими на корисні копалини. Крім солі тут починають добувати залізо, сірку, гіпс, вапно, а згодом – нафту і озокерит. Перша озокеритна шахта запрацювала на Пом’ярках. Крім промислового значення, озокерит набув популярності під час лікування хворих. Як бальнеологічний курорт Трускавець повстав в 1827 р., а вже в 1909 р. була прокладена залізнична вітка, яка сполучила Трускавець із повітовими центрами Дрогобичем, Стриєм, Самбором, і столицею Галичини – Львовом.

У 1912 р. збудовано електростанцію, проведено каналізацію. У Трускавці з 1900 по1904 р. працювала і мешкала учениця І. Франка, відома українська поетеса, прозаїк і перекладач Уляна Кравченко. Вона тут учителювала, до неї приїздили великий Каменяр І.Франко, а також всесвітньо відомий письменник і художник Бруно Шульц, який жив і працював в Дрогобичі.

В 1947 р. Трускавець отримав статус міста. Він став найбільшим курортним бальнеологічним науковим медичним центром України. В Трускавці є 13 мінеральних джерел. Джерело «Нафтуся» N 1 є найбільш відомим і популярним серед питних джерел курорту. В Трускавці є три школи, чотири бібліотеки, художній музей М. Біласа, історико-краєзнавчий музей, єпархіальний музей при Дрогобицько – Самбірській єпархії. В 1998 році відкривається біологічний факультет ДДПУ ім. І. Франка. Протягом кількох століть духовним центром Трускавця є церква Святого Миколая. В 1997 році завершується спорудження греко-католицької церкви Покрови Богородиці. В Трускавці є дві православні церкви Київського патріархату, одна церква Московського патріархату, Римо-католицький костел, Автокефальна церква, церква  Св. Іллі.

За ініціативою громадської організації «Меморіал» 14 жовтня 1995 року відбулося урочисте відкриття пам’ятника героїчному трускавчанину Роману Різняку – «Макомацькому». В 2010 році 20 жовтня відкрито пам’ятник Провідникові ОУН Степану Бандері. Напередодні ювілейного 160-го Дня народження Великого Каменяра в Трускавці відкрили оновлений сквер та погруддя Івана Франка.

      Сьогодні Трускавець є не тільки одним з найкращих курортів світу, але й найбільшим бальнеологічним центром на земній кулі. Він щорічно може приймати на лікування до 400 тисяч осіб.

На курорті кожного року відбуваються заходи всеукраїнського і міжнародного масштабу: наради, конференції, симпозіуми. Традиційним стає проведення у Трускавці Міжнародного кінофестивалю телевізійних фільмів «Корона Карпат». З самих віддалених куточків нашої країни, з інших держав приїжджають люди в Трускавець на лікування. Це і президенти, депутати, науковці, медики. З кожним роком курорт набуває все більшого значення як найкращий бальнеологічний курорт європейського і світового рівня.

                                                                      Підготувала бібліотекар абонементу ЦБ   О.Зикіна

Залишити відповідь

Перейти до вмісту