Цими днями увага міжнародної туристичної спільноти спрямована на Трускавець

Трускавець, як один із найбільших центрів оздоровлення, реабілітації та відновлення, зокрема військових, у нашій області та Україні, приймає перший Міжнародний курортно-рекреаційний форум. Подія знакова для усіх представників курортно-рекреаційної галузі Львівщини, адже захід об’єднав владу, науку та бізнес в рамках однієї дієвої платформи для обміну думками, досвідом, задля напрацювання стратегій розвитку курортної реабілітації.

Розпочався захід зі спільного виконання державного Гімну та вшанування пам’яті захисників нашої України, завдяки яким ми маємо можливість проводити подібні зустрічі. Відкриття відвідав голова Львівської ОВА Максим Козицький. Він подякував присутнім у залі головам громад, керівникам санаторно-курортних закладів, представникам готельної сфери, бізнесу за те, що впродовж усього часу вторгнення росії, допомагали людям, які втікали від війни, створювали прихистки, залучали гуманітарну допомогу, підставили плече вимушеним переселенцям.

Міський голова Трускавця Андрій Кульчинський привітав учасників форуму з «першою ластівкою», яка «розправила крила» у Трускавці – місті здоров’я, відомому бальнеологічному курорті, який, від 24 лютого, став ще й прихистком для тисяч українців, що втікали від жахіть війни і другим домом для 14 тисяч вимушених переселенців, які залишаються тут до тепер.

На форумі обговорювали актуальні питання – важливі для усіх українських курортів. Серед іншого, говорили про ефективні форми власності, курортний потенціал України, курортно-рекреаційний потенціал Львівської області, курортну реабілітацію, реабілітацію військовослужбовців. І, чи не вперше, у Трускавці заговорили про перспективи курортів, які отримали статус держаного значення. Таких в Україні є 7; 11 зараз окуповано, 37 – курорти, які були створені за радянських часів, сюди входить Трускавець, який досі у статусі всесоюзного. Голова Львівської ОВА Максим Козицький навів приклад Моршина і висловив сподівання, що Трускавець піде цим шляхом і буде створена державна програма підтримки курортів державного значення.

Однак, не виключено, що для Трускавця цей статус може означати часткову втрату важелів впливу громади на розвиток курорту і прилеглих територій, втрату можливості реалізовувати інвестпроєкти, а ті, які розпочали, скоріш за все, будуть зарегульовані на рівні держави. Поряд із цим, без цього статусу в Трускавець зайшло 100 млн доларів інвестицій – рекордна сума за всю історію курорту. У Трускавці планується будівництво (в межах міста, поряд із чинним) великого надсучасного заводу мінеральних вод бренду «Трускавецька» за німецьким проєктом. Це екологічне виробництво дасть робочі місця, податки до міського бюджету та популяризацію Трускавця у світі.

Станом на сьогодні, рішенням Апеляційного суду України, Трускавець залишає за собою статус всесоюзного значення, тому на рівні державного забезпечення наше місто захищене. Влада Трускавця не припиняє комунікацію з Кабміном про отримання курортом статусу державного. Однак міська рада Трускавця подала пропозиції щодо змін у нову редакцію Закону про курорти, які стосуються дозволу екологічно чистої промисловості. Адже очевидно, що держава повинна найперше подбати про захист країни, соціальну сферу, медичну, а розвиток курортів, а це колосальні кошти, не буде нагальним питанням ще довго. Крім того, споглядаючи на минуле, в якому ми пережили пандемію і Трускавець був майже повністю паралізований, місто, громада не може дозволити собі залишатись лише оздоровницею і мусить шукати інші шляхи заробітку заради стабільності в усіх сферах життєдіяльності. А статус курорту державного значення Трускавець, рано чи пізно, отримає, головне, щоб це давало привілеї, а не обтяжувало бюрократичними нюансами розвиток всієї об’єднаної громади.

В ході панельних дискусій заступник міського голови Трускавця Олексій Балицький виступив із доповіддю про рекреаційні зони Трускавецької територіальної громади та потенціал їх використання в курортній реабілітації. На форумі були присутні депутати міської ради Трускавця: Руслан Пристай, Анатолій Стародуб, Марія Настьошин, Галина Клепач, Любомир Пасемко, а також працівники міської ради, управління розвитку громади: Леся Соляк та Марія Заверюха.

Перший Міжнародний курортно-рекреаційний форум проходив 29-30 червня в готельному комплексі «Green Park Hotel & Spa». Серед учасників та спікерів форуму: Мар’яна Олеськів, голова Державної агенції розвитку туризму України, Ігор Чудик, ректор Івано-Франківського національно технічного університету нафти й газу, Юрій Шульжик, директор Прикарпатського інституту ім. М. Грушевського Міжрегіональної академії управління персоналом (Трускавець), Юрій Кміть, співзасновник готельно-оздоровчого комплексу «Святий Шарбель» у Моршині, Тарас Лозинський т.в.о. начальника управління туризму та курортів Львівської ОВА, Руслан Ільницький, міський голова Моршина, Наталія Козявкіна, кандидат Медичних наук, директор Міжнародної реабілітаційної клініки Козявкіна в Трускавці, Олексій Балицький, заступник міського голови Трускавця та інші. Через війну закордонні доповідачі з таких країн як Польща, Болгарія, Канада та США виступали онлайн.

Проєкт реалізується завдяки ідеї та зусиллям партнерської команди: Івано-Франківський Національний технічний університет нафти й газу, Держустанова «Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України», Прикарпатський інститут ім. Грушевського МАУП, Економічний університет – Варна, Люблінський католицький університет Івана Павла ІІ, а також за підтримки Львівської ОВА, Трускавецької міської ради, Державної агенції розвитку туризму в Україні; головою організаційного комітету є Володимир Гуменюк, професор, доктор економічних наук Івано-Франківський Національний технічний університет нафти й газу.

Перейти до вмісту