Дефіле по-українськи!

В рамках відзначення 196-ої річниці міста-курорту Трускавець на майданчику перед центральним бюветом пройшов етнопоказ кушнірських робіт майстра Михайла Вінтонюка з Гуцульщини. Дефіле чарівних українок в етнічних костюмах Гуцульщини та Покуття стало барвистим вкрапленням у розмаїту триденну програму відзначення Дня міста.

Михайло Вінтонюк – майстер-кушнір, реставратор старовинних кептарів та кожухів, співзасновник проєкту «Відродження», відроджує місцеве ремесло, яким колись славилося його рідне село. Чоловік реставрує старовинні кептарі та шиє нові за зразком предківських. Відреставрував сотні кептарів, серед яких і ті, що використовувалися при зйомках фільму «Тіні забутих предків».

Українців віками намагалися позбавити національної пам`яті, принизити, звести культуру до рівня шароварщини, стерти відмінності між окремими етнічними групами, серед яких гуцули становлять особливе місце як найвисокогірніший непокірний субетнос. Але любов до свого рідного, до мови-говірки, до пісні та традицій, а також до предметів матеріальної культури, зокрема старовинного одягу, жила та житиме в серцях гуцулів. Після здобуття Україною незалежності Гуцульщина воскресла, немов Фенікс із попелу, а разом з нею відродилися традиційні ремесла, зокрема й кушнірство. Тепер кептар, крайка, зґарда, постоли, крисаня з косицею, черес, пацьорки, камізелька/лейбик, вишивана сорочка/блузка, різьблений дерев`яний топірець – це складова частина загальноукраїнської національної спадщини, котру маємо не просто любити і зберігати, а й популяризувати та примножувати. Тож такі заходи, як сьогоднішнє дефіле у Трускавці – це наша лепта в скарбничку підвищення національної самосвідомості та національної ідентичності. А мета проєкту «Відродження» – максимально відтворити старовинний етнічний дух часів наших предків та показати і нагадати суспільству, звідки ми беремо початок та ким були наші попередники. Адже вони живі, доки живе наша памʼять про них.

Дефіле перед бюветом викликало неабияке зацікавлення, адже впадали в очі не лише краса презентованих кептарів та інших майстерних виробів, але й краса дівчат – учасниць дефіле. Під час показу десятеро дівчат з модельної студії «Подіум» (місто Коломия, Івано-Франківська область) представили традиційну народну ношу гуцулів, зокрема й ту, яку носили в рідному селі Михайла Вінтонюка – с. Корнич на Коломийщині. Із захопленням глядачі зустріли вихід пари у весільній одежі. Незважаючи на проливний дощ, на етнопоказ зібралося досить багато глядачів, серед яких і гості з польських міст-побратимів Трускавця. Ведучою заходу була методистка Народного дому м. Трускавця Оксана Чіпак.

Очільник Трускавецької громади Андрій Кульчинський щиро подякував майстрові Михайлові Вінтонюку та модельній студії «Подіум» за те, що привезли і показали у Трускавці красу національного гуцульського одягу, та вручив їм символічні подарунки на згадку про відвідини нашого курорту у день його уродин.

Перейти до вмісту