Військовий облік жінок з 1 жовтня: хто має з’явитися в ТЦК і чи будуть випускати за кордон

 З 1 жовтня 2023 року жінки деяких професій повинні будуть обов’язково стати на військовий облік. Втім військовий облік жінок з медичними спеціальностями не є новинкою, адже вони завжди були військовозобов’язаними.

Також на облік в ТЦК можуть стати жінки інших професій – поки що тільки добровільно.

Військовий облік для жінок з 1 жовтня – хто зобов’язаний з’явитися в ТЦК

З 1 жовтня на військовий облік будуть зобов’язані встати всі жінки-медики, тобто лікарі, медсестри, стоматологи, акушерки, фармацевти, віком від 18 до 60 років. Спеціальність враховується і за дипломом, і за фактичним місцем роботи. Військовий облік жінок 2023 регулюється указом Міністерства оборони України № 35. 

Після постановки на військовий облік медики матимуть такі ж обов’язки, як і військовозобов’язані чоловіки. Жінки-медики зобов’язані:

 • ставати на військовий облік;
 • проходити підготовку до служби;
 • повідомляти у військкомат про важливі зміни в житті – зміна сімейного статусу, місця проживання або реєстрації, отримання інвалідності або статусу внутрішнього переселенця;
 • повідомляти в ТЦК про працевлаштування.

Жінки-медики, які не звернуться до центрів комплектування протягом 1 місяця після закінчення медичного вузу, отримають штраф у розмірі від 850 до 1700 гривень. Також штрафи передбачені для керівників підприємств, де є не обліковані військовозобов’язані жінки.

Як стати на військовий облік жінкам.

Постанова Кабінету Міністрів України №1487 регулює, як стати на облік жінкам-медикам. В Україні військовозобов’язані жінки стають на облік ще під час навчання у вищому навчальному закладі. За 2 місяці до закінчення навчання вузи надають список випускників і випускниць в ТЦК. А протягом 1 місяця після закінчення навчання медики повинні самі з’явитися до військкомату.

Також в ТЦК після 1 жовтня повинні з’явитися всі жінки-медики, які ще не встали на військовий облік.

При собі потрібно мати пакет документів:

 • заява про взяття на облік;
 • паспорт або ID-карта;
 • ідентифікаційний номер;
 • документ про отримання спеціальності / професії;
 • довідка по роботі із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;
 • свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;
 • свідоцтво про одруження;
 • фотографії 3х4.

Після цього на військовозобов’язану заводиться особиста справа і її направляють на медогляд.

Чи повинні вставати на військовий облік всі жінки.

У Законі України позначені спеціальності, споріднені військовим. До них відносяться більшість професій – від водіїв і електриків до рестораторів. Жінки з цими спеціальностями можуть стати на облік добровільно.

Військовий облік для вагітних і матерів.

Вагітні жінки-медики і мами малолітніх дітей також зобов’язані з’явитися до військкомату, як і всі працівниці медичних спеціальностей. Однак вагітні жінки відразу визнаються непридатними до служби за станом здоров’я не залежно від терміну.

А медики-матері будуть визнані непридатними до призову, якщо виховують дітей самостійно, мають 3 і більше неповнолітніх дітей або виховують дитину з інвалідністю, а також якщо їхній чоловік служить в ЗСУ.

Чи будуть мобілізувати жінок після постановки на облік.

Постановка на військовий облік не означає, що жінку покличуть на фронт. Міністерство оборони України стверджує, що мобілізація жінок в Україні не проводилася і не планується, в ній немає необхідності. Всі жінки, які служать в ЗСУ, роблять це добровільно, і відправляти медиків на фронт не будуть без їхньої згоди.

Чи випускатимуть жінок-медиків за кордон.

Закон України не розрізняє стать військовозобов’язаних. За законом придатні до служби жінки повинні мати таку ж заборону на виїзд з України, як і чоловіки.

Виїзд за кордон військовозобов’язаних жінок не обмежений, і всі жінки поки можуть вільно виїжджати з України. У прикордонників немає доступу до інформації про військовий облік жінок, а також відсутні вимоги пред’явити при перетині кордону будь-які додаткові документи крім паспорта.

Перейти до вмісту