Пенсії військових: які виплати вони можуть отримати. Для них передбачено кілька видів пенсій

З перших днів війни, яку розпочала росія, на захист нашої країни стало багато сміливих українців. Серед них  – і багато колишніх військових, які вже мали пенсію за вислугу років. Пояснюємо, які види пенсії передбачені для військовослужбовців.

Для таких них існує три види пенсій:

  • за вислугу років (незалежно від віку, за наявності вислуги 25 років і більше; при досягненні на день звільнення зі служби 45-річного віку, за наявності 25 років і більше страхового стажу, з яких не менше 12 років 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ);
  • по інвалідності (якщо вона настала під час проходження служби незалежно від віку);
  • у разі втрати годувальника (призначається непрацездатним членам сім`ї, які були на утриманні військовослужбовців, дітям, батькам і дружині/чоловікові).

Згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII військовослужбовці за наявності встановленої вислуги на військовій службі мають право на пенсію за вислугу років.

До таких військовослужбовців належать особи, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деякі інші особи, які мають право на пенсію за цим Законом.

Основна умова для призначення пенсії – звільнення військовослужбовців зі служби. Зберігається право на пенсію військовослужбовців у разі їх призову на військову службу.

Пенсії військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військове звання, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Які розміри пенсій для військових

Розміри пенсій залежно від їх виду складають:

  •  за вислугу років – 50-70% грошового забезпечення, залежно від тривалості вислуги;
  • по інвалідності – 40-100% грошового забезпечення, залежно від групи та причини інвалідності;
  •  у разі втрати годувальника – 30-70% на одного утриманця, залежно від причини смерті.

Заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, подаються до органів Пенсійного фонду через уповноважені структурні підрозділи.

Заяву про призначення пенсії у разі втрати годувальника можна подати через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду.

Якщо військового пенсіонера повторно прийнято на військову службу під час мобілізації, за призовом в особливий період як резервіста або за контрактом під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня звільнення, виплата його пенсії не припиняється.

Тобто разом із грошовим забезпеченням, як військовослужбовець ЗСУ, він продовжує отримувати нараховану йому раніше довічну пенсію за вислугу років.

Після звільнення зі служби особі, яка на момент призову вже отримувала «військову» пенсію, буде зроблено перерахунок з урахуванням вислуги під час воєнного стану та розміру його грошового забезпечення.

Для перерахунку пенсії уповноважений орган міністерства або відомства, з якого військовослужбовець звільнився зі служби, надає грошовий атестат, довідку про додаткові види грошового забезпечення, розрахунок вислуги років військовослужбовця.

Чи може пенсія військового зменшитись після перерахунку?

Зазвичай розмір пенсії, який нарахують звільненому вдруге військовослужбовцю, стає більшим. Утім, може статися і навпаки — коли до війни він отримував більше, ніж після служби у надскладних і небезпечних умовах війни.

«Уявімо таку ситуацію: військовослужбовець ЗСУ або іншого збройного формування чи силового відомства, наприклад МВС, був на керівній посаді. Тож відповідно до свого звання, вислуги і, головне, посадового окладу йому було призначено доволі велику пенсію. Але під час мобілізації він потрапив у підрозділ на посаду звичайного стрільця. Тому, відповідно, при звільненні, навіть за умов збільшення вислуги років, його пенсія може стати меншою».

В такому випадку потрібно бути уважними і пам’ятати, що згідно з пунктом 1.5. Порядку подання та оформлення документів для перерахунку пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, кожна людина може подавати заяву про переведення з одного виду пенсії на інший. У такому випадку, щоб не зменшився розмір пенсії, треба звернутися по пораду до юристів або до фахівців Пенсійного фонду, які після певних прорахунків порадять — залишатися на старій пенсії чи оформляти нову.

Перейти до вмісту